Woski do kominka to świetna alternatywa dla tradycyjnych olejków dodawanych do wody. Używanie wosków zapachowych jest bardzo proste, a mnogość kształtów i zapachów zachęca do eksperymentowania. Zobacz, jak używać wosków zapachowych do kominka, by przynosiły korzyści i nie szkodziły zdrowiu.
Jakie woski zapachowe wybrać?
Formy i kształty
Woski zapachowe występują w wielu różnych formach. Najczęściej są to kostki, kulki, serduszka, kwiatki, muszelki, zwierzątka, tabliczki do odłamywania, tarty, granulat. W zależności od pory roku mogą przybierać świąteczne i sezonowe kształty. Mogą być opakowane pojedynczo, papierowych torebkach, słoiczkach, plastikowych foremkach.
Zapachy
Mnogość zapachów może wprawić w zawrót głowy. Każdy znajdzie coś dla siebie. Popularne są woski o zapachu lawendy, pomarańczy, cynamonu, czekolady, karmelu, jaśminu, piwonii.
Warto wybierać woski zawierające w składzie naturalne olejki, które będą miały korzystny wpływ na nasze samopoczucie. Sztuczne aromaty mogą powodować bóle głowy i złe samopoczucie, zwłaszcza u osób bardziej wrażliwych na zapachy.
Pamiętajmy, że każdy wosk ma swój własny aromat. Najmniej pachnące są woski sojowe i rzepakowe. Woski pszczele naturalnie pachną miodem i propolisem.
Skład wosków
Najważniejszym kryterium powinien być skład wosków. Najlepszym wyborem będą naturalne woski zapachowe na bazie wosku sojowego, pszczelego, rzepakowego i innych naturalnego pochodzenia. Złym wyborem będą woski parafinowe, które ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Unikajmy wosków z dodatkiem sztucznych barwników i z dodatkiem wosku parafinowego.
Do kostek mogą być dodawane takie dodatki jak suszone kwiaty lawendy, róży, chabru, liście rozmarynu, suszone owoce pomarańczy, laska cynamonu, goździki. Wyglądają bardzo malowniczo i wzbogacają zapach wosków.
Jaki kominek wybrać do wosków?
Do podgrzewania wosków nadaje się większość kominków zapachowych. Warto jednak zwrócić uwagę na wielkość kominka i miseczki. Malutkie kominki nadają się bardziej do olejków, gdyż mocno podgrzany wosk może zacząć dymić, a sam kominek może się przegrzać i pęknąć.
Więcej szczegółów dotyczących wyboru kominka znajdziesz na naszym blogu.
Jak podgrzewać wosk w kominku?
Jakie podgrzewacze wybrać?
Do podgrzewania wosku zapachowego w kominkach służą małe świeczki typu tealight. Najczęściej mają średnicę 4 cm i wysokość 1,5 cm. Ich jakość wykonania i skład mogą wpływać na szybkość i jakość podgrzewania wosku. Starajmy się wybierać podgrzewacze wykonane z naturalnych wosków jak wosk sojowy, wosk pszczeli, wosk rzepakowy. Podgrzewacze najczęściej są bezzapachowe lub delikatnie pachną użytym woskiem, aby nie zaburzać aromatu wosku topiącego się w miseczce.
Używanie tealightów wykonanych z parafiny, najczęściej z dodatkiem sztucznych barwników i aromatów działa szkodliwie dla zdrowia ludzi i zwierząt, dlatego nie warto ich używać.
Jak regulować płomień i moc grzania?
Do standardowej wielkości kominka wybieramy popularne podgrzewacze o średnicy 4 cm.
Jeśli tealight ma zbyt wysoki płomień, warto skrócić knot. Można to zrobić przed zapaleniem lub w trakcie palenia (gasimy świeczkę, odłamujemy część i zapalamy ponownie).
Jeśli podgrzewacz słabo topi wosk z uwagi na zbyt dużą odległość od dna miseczki, możemy go postawić wyżej, podkładając np. metalową pokrywkę.
Ile wosku dodać do miseczki kominka?
Intensywność aromatu unoszącego się we wnętrzu będzie zależała od ilości olejków zawartych w porcji wosku oraz jego ilości. Im większa porcja, tym zapach będzie mocniejszy. Niektóre zapachy są bardziej wyczuwalne i trwalsze, inne pachną delikatniej. Kiedy wosk traci zapach, możemy dodać nową porcję, o ile zmieści się w kominku.
Aby wzmocnić zapach, do roztopionego wosku możemy dodać kilka kropel olejku eterycznego lub dobrej jakości olejku zapachowego.
Jeśli chcemy stworzyć własną kompozycję zapachową, rozpuśćmy czysty wosk sojowy lub pszczeli i dodajmy po kilka kropel wybranych olejków. Warto wybrać zapachy, które się ze sobą dobrze komponują np. pomarańcza i rozmaryn,
Jak często wymieniać wosk zapachowy w kominku?
Częstotliwość wymiany wosku zależy od jego rodzaju i jakości. Wosk należy usunąć, kiedy uległ przepaleniu (po zbyt mocnym podgrzaniu), brzydko pachnie lub kiedy dodatki do wosku (np. kwiaty) zaczęły się przypalać. Jeśli wosk jest czysty, ale brakuje mu zapachu, możemy dodać kolejną kostkę lub wkropić kilka kropel olejku.
Jak długo pachnie wosk w kominku?
Czas uwalniania zapachu przez woski zależy od ilości zawartych olejków, jakości wosku, wielkości kominka i temperatury. Najczęściej woski roślinne np. wosk sojowy pachnie mocniej, ale krócej od np. wosku pszczelego. Długość uwalniania zapachu zależy także od samego olejku dodanego do wosku. Olejki uzyskane z różnych roślin pachną mniej lub bardziej intensywnie i mają różną trwałość zapachu. Także temperatura podgrzanego wosku może skracać lub wydłużać uwalnianie się zapachów.
Zazwyczaj porcja wosku uwalnia swój aromat od kilku do kilkunastu godzin palenia.
Czy wosk zapachowy się wypala?
Wosk w przeciwieństwie do wody nie wyparuje po jednym użyciu. Po podgrzaniu go uwolni zawarte w nim olejki zapachowe i naturalny aromat jak w przypadku wosków pszczelich. Po kilku użyciach jego objętość ulegnie jednak zmniejszeniu.
Jak usunąć wosk z kominka?
Sposoby na usunięcie wosku z kominka znajdziecie we wpisie “Jak używać kominka zapachowego?”.
Dlaczego wosk zapachowy przypala się podczas użycia?
Za wysoka temperatura – zbyt bliska odległość pomiędzy dnem miseczki a palącą się świeczką może powodować nadmierne nagrzewanie się wosku. Zaczyna parować i dymić, wydzielając duszący zapach. W takim przypadku musimy zgasić świeczkę i dobrać inny kominek, ewentualnie skrócić knot.
Słabej jakości woski – zwłaszcza te zawierające sztuczne dodatki, aromaty i barwniki mogą pod wpływem temperatury uwalniać nieprzyjemny aromat.
Czas palenia – zbyt długi czas palenia powoduje przegrzanie się wosków i wydzielanie nieprzyjemnego zapachu.
Mała ilość dodanego wosku – powoduje szybkie przegrzanie się wosku. Im mocniejszy płomień świeczki, tym w miseczce powinno być więcej wosku.
Jak przechowywać woski zapachowe?
Aby zachować aromat wosków na dłużej, warto przechowywać je w szczelnych pojemnikach. Mogą to być słoiczki lub plastikowe foremki, w których kupiliśmy woski. Dzięki temu zapachy z otoczenia, wilgoć czy światło nie będzie miało negatywnego wpływu na wygląd wosku.
Woski o różnych zapachach warto przechowywać osobno, by aromaty się nie mieszały
Różnice w temperaturze topnienia poszczególnych wosków mają również wpływ na sposób ich przechowywania. Woski pochodzenia roślinnego jak np. woski sojowe topią się w niższej temperaturze (około 50 stopni C) niż woski pszczele (około 65 stopni). Dlatego warto je trzymać z dala od źródeł ciepła, aby nie utraciły swego kształtu i właściwości.
Ogólnie woski zapachowe powinniśmy trzymać w temperaturze pokojowej (ok. 20 stopni), w suchym miejscu, z dala od światła słonecznego.
Ze względów bezpieczeństwa należy trzymać je z dala od małych dzieci i zwierząt domowych. Spożycie wosków może grozić zatruciem, zwłaszcza jeśli w ich składzie zawarte są olejki zapachowe, barwniki czy parafina.
Co wybrać? Wosk czy olejek zapachowy?
W zależności od naszych preferencji do aromatyzowania pomieszczeń możemy wybrać woski lub olejki dodawane do wody.
Obie opcje mają swoje zalety.
Jeśli zdecydowaliśmy się na woski, warto wybierać te z naturalnych surowców takich jak wosk sojowy, wosk pszczeli, wosk rzepakowy. Będą się różniły temperaturą topnienia oraz naturalnym zapachem. Szukajmy takich bez dodatków sztucznych barwników, parafiny, sztucznych olejków zapachowych. Warto wybierać naturalne składniki, aby używanie kominka miało sens. Oczywiście do rozpuszczających się wosków możemy dodać kilka kropel ulubionego olejku, wzmacniając ich aromat.
Z kolei zaletą użycia samych olejków dodawanych do wody jest łatwość użycia i mnogość zapachów dostępnych w sprzedaży. Plusem jest też łatwiejsze czyszczenie kominka i wymiana zapachów. Warto wybierać dobrej jakości, sprawdzone olejki eteryczne i zapachowe.
Jakie są zalety używania wosków zapachowych?
Używanie wosków zapachowych we wnętrzach ma wiele zalet. Pełnią podobną funkcję jak świece zapachowe, które nadają nastrój i zapach w pomieszczeniu.
- Wypełniają pomieszczenie wybranym aromatem
- Paląca się świeczka i aromat wprowadzają przyjemny nastrój i atmosferę relaksu
- Mnogość zapachów, kolorów i kształtów wosków zadowoli każdego miłośnika aromaterapii
- Są bezpieczniejsze od tradycyjnych świec. Prawidłowo używane w kominkach są bezpieczne dla ludzi i zwierząt
- Kolorowe woski wyglądają atrakcyjnie we wnętrzu
- Tworzenie własnych kompozycji zapachowych sprawia wiele radości i frajdy
Czy woski zapachowe są zdrowe i bezpieczne dla ludzi?
Bezpieczeństwo użycia wosków zapachowych zależy od ich składu i przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Tylko woski zapachowe wykonane z naturalnych składników nie będą szkodziły zdrowiu ludzi i zwierząt domowych. Dlatego warto wybierać je starannie, czytając etykiety.
Użycie tanich wosków, zawierających parafinę, sztuczne barwinki i aromaty może grozić bólami głowy, uczuleniami i złym samopoczuciem. Wydzielają one szkodliwe dla zdrowia substancje, które mogą potencjalnie szkodzić zdrowiu.
Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży i małe dzieci. Obecność silnie skoncentrowanych zapachów (nawet tych naturalnych) w powietrzu może mieć negatywny wpływ na ich samopoczucie i zdrowie.
Przy używaniu olejków w kominkach zapachowych pamiętajmy, że są łatwopalne i ich kontakt z ogniem może skończyć się pożarem.
Dbając o własne zdrowie i samopoczucie wybierajmy woski o czystym składzie, wyłącznie z naturalnymi dodatkami. Polecamy nasze naturalne woski wykonane z wosku pszczelego, olejków eterycznych i suszu roślinnego.