Otrzymałaś lub kupiłaś kominek zapachowy i nie wiesz, jak go dobrze używać? W tym artykule znajdziesz instrukcję obsługi kominka zapachowego i dowiesz się, jak z niego prawidłowo korzystać.
Jak używać kominka zapachowego – instrukcja w kilku krokach
Używanie kominka zapachowego to bardzo przyjemna i satysfakcjonująca rzecz. W zależności od użycia wosków czy olejków jego obsługa może się nieco różnić. Dla prawidłowego funkcjonowania kominka warto znać odpowiedź na kilka najczęściej zadawanych pytań.
1. Gdzie postawić kominek zapachowy?
Kominki nadają się do użycia w różnych miejscach domu, mieszkania czy biura. Ze względów bezpieczeństwa zarówno dla ludzi, zwierząt jak i mebli kominek stawiamy na płaskiej powierzchni, w miejscu niedostępnym dla dzieci, osób starszych i zwierząt domowych. Warto użyć podstawki, aby ogrzany kominek oraz skapujący wosk nie zniszczyły mebla, na którym stoi kominek. W pomieszczeniu powinna być dobra wentylacja (najlepiej okno, które można otworzyć po zakończeniu palenia się świeczki).
Nie stawiajmy kominka w przeciągu, w pobliżu wentylatorów, blisko firanek i zasłon, aby nie zaburzać palenia się świecy i ogrzewania zawartości.
2. Jakiego podgrzewacza do kominka użyć?
Wielkość podgrzewacza powinniśmy dobrać do wielkości kominka. Standardowe podgrzewacze mają średnicę ok. 4cm i wystarczają na ok. 2-4 godziny palenia, w zależności od użytego wosku. Polecamy podgrzewacze wykonane z naturalnych wosków jak wosk sojowy, pszczeli, rzepakowy. Z reguły są bezzapachowe lub delikatnie pachną użytym woskiem. Do bardzo dużych kominków możemy użyć większego podgrzewacza.
Pamiętaj, że zbyt wysoki płomień świeczki może uszkodzić kominek albo spowodować za szybkie ulatnianie się aromatu. Nie należy dopuszczać do sytuacji, w której w miseczce nie ma wystarczającej ilości wody lub wosku. Świeczka tealight powinna posiadać aluminiową osłonkę.
Aby wydłużyć czas palenia się tealighta, należy skrócić jego knot do 0,5 cm.
Aby podgrzewacz palił się ładnym i czystym płomieniem, usuńmy z jego powierzchni resztki spalonego knota, zapałek. Nie gaśmy go zbyt wcześnie, aby uniknąć tunelowania się świeczki podczas następnego palenia. Przed zgaszeniem, wierzchnia warstwa powinna ulec rozpuszczeniu.
3. Jak używać wosku i olejku w kominku?
Woski zapachowe
Woski zapachowe są bardzo proste w użyciu. Wystarczy dodać odpowiednią porcję (kostkę lub kawałek większej tabliczki) do miseczki i podgrzać ją tealightem. Pod wpływem ciepła aromat zawarty w wosku zacznie roznosić się w powietrzu. Do wosku możemy wkropić nieco olejku zapachowego dla wzmocnienia aromatu. Pamiętaj, aby do wosków nie dolewać wody!
Więcej informacji znajdziesz w artykule “Jak używać wosków zapachowych do kominka?”.
Olejki zapachowe
Drugą opcją są olejki dodawane do miseczki z wodą (kilka kropel na 50ml wody). Warto wybierać czyste i sprawdzone olejki eteryczne i zapachowe.
Stosowanie olejków zapachowych może przynieść wiele korzyści. W zależności od substancji w nich zawartych mogą mieć działanie relaksujące lub pobudzające. Warto mieszać olejki ze sobą i eksperymentować, by znaleźć swoją ulubioną kompozycję. Specjaliści od używania kominków polecają użycie miękkiej wody lub wody destylowanej, aby w miseczce nie osadzał się kamień.
Zarówno kominek do wosku jak i olejku powinien mieć odpowiedniej wielkości wgłębienie. Zbyt mała powierzchnia, nie pozwoli na długie i nieprzerwane korzystanie z kominka. Większa miseczka pomieści więcej wody, olejku i wosku.
Warto zwrócić także uwagę na wysokość kominka. Jeśli odległość palącej się świeczki od dna miseczki jest zbyt mała, zawartość może zbyt szybko wyparować, a nawet dymić. Zbyt duży kominek w połączeniu ze słabo palącym się podgrzewaczem może nie topić wosku, a tym samym nie uwalniać aromatu.
Jeśli chcemy korzystać i z wosku i z olejków wybierzmy kominek o uniwersalnym rozmiarze i średniej pojemności miseczki. Można także mieć dwa kominki, aby przed skorzystaniem z olejków nie musieć czyścić kominka z wosku.
4. Jak długo można korzystać z kominka zapachowego?
Średni czas palenia się tealighta zależy od materiału, z jakiego został wykonany oraz od długości knota. Dobrze odlane świeczki palą się dłużej, pozwalając na nieprzerwany odpoczynek. W przypadku zbyt szybkiego wypalania się warto skrócić knot.
Czas korzystania z kominka zależy również od ilości dodanej wody lub wosku. Do głębszej miseczki możemy dodać więcej wody i olejków i dłużej cieszyć się aromatem. Nie dopuszczajmy do sytuacji, w której w kominku brakuje wody lub wosku. Może to doprowadzić do przegrzania się materiału i pęknięcia kominka.
5. Jak trwały jest zapach podczas używania wosków i olejków w kominku?
Trwałość i intensywność zapachu zależą od ilości dodanych olejków, ich intensywności i temperatury palenia. Zbyt intensywne podgrzewanie powoduje szybkie uwalnianie się aromatów i wyparowywanie wody. Podobnie jest w przypadku wosków. Jeśli zauważymy, że nie pachną już tak jak na początku, dodajmy kolejną kostkę lub wkropmy do wosku kilka kropel olejku. Niektóre olejki są trwalsze np. cynamonowy, inne ulatują szybciej np. pomarańczowy.
Średnio po dodaniu porcji wosku lub napełnieniu wodą i olejkami miseczki do pełna, aromat powinien utrzymać się podczas całego czasu palenia się tealighta, czyli około 3-4 godziny.
6. Jak czyścić kominek zapachowy?
Po każdym użyciu warto poświęcić kilka chwil na wyczyszczenie kominka.
1. Usuńmy pusty tealight i resztki zapałek, jeśli zostały.
2. Jeśli używaliśmy wody z olejkiem, po ostygnięciu wystarczy wylać resztki do zlewu. Miseczkę przecieramy ręcznikiem papierowym lub wilgotną chusteczką.
3. Wosk jeśli nie stracił zapachu i koloru, możemy użyć ponownie. Przy następnym użyciu dodajemy kolejną porcję wosku.
Jeśli wosk nie nadaje się do użycia, musimy go usunąć. W zależności od rodzaju użytego wosku będzie to łatwiejsze lub nieco trudniejsze. Woski miękkie takie jak sojowy usuwa się bardzo łatwo. Jeszcze nieostygnięty wylewamy na ręcznik papierowy lub zmiętą gazetę i wyrzucamy do kosza. Wosk pszczeli zastyga dosyć szybko i jeśli nie zdążymy wylać go zaraz po użyciu, musimy go podgrzać tealightem. Zastygnięty w całości wosk lekko podgrzewamy i podważamy wykałaczką lub patyczkiem, usuwając całość. Resztki przecieramy ręcznikiem papierowym.
4. Innym sposobem jest włożenie do resztek rozpuszczonego wosku płatka kosmetycznego, w który wsiąknie płynny wosk.
Nie używaj metalowych narzędzi do usuwania wosku z kominka, gdyż mogą one porysować jego powierzchnię. Aby uniknąć zabrudzenia mebli, warto stosować ceramiczne lub drewniane podkładki.
5. Od czasu do czasu kominek może wymagać umycia całości. Jego wewnętrzna część brudzi się od zapalonej świeczki, a na obudowie mogą się pojawić zacieki z wosku i olejku. Do mycia użyjmy gorącej wody, płynu do naczyń i miękkiej gąbki. Na koniec wypłuczmy kominek w ciepłej wodzie i wysuszmy ręcznikiem papierowym. Do większych zabrudzeń może nam się przydać zmywacz do paznokci.
Dzięki regularnemu czyszczeniu kominka zapachowego będzie on zawsze gotowy do użycia.
Środki bezpieczeństwa podczas używania kominka zapachowego?
Bezpieczne użytkowanie kominka zapachowego będzie zależało od zachowania podstawowych zasad.
- Przed użyciem sprawdź, czy kominek nie jest pęknięty. Jeśli tak, nie używaj go.
- Umieść kominek z dala od dzieci i zwierząt domowych. Rozgrzany wosk jest bardzo gorący, podobnie jak kominek.
- Postaw kominek na płaskim podłożu, odpornym na wysoką temperaturę, najlepiej na podstawce lub talerzyku.
- Nie stawiaj kominka w pobliżu firanek i zasłon.
- Nie przenoś gorącego kominka w inne miejsce.
- Nie pozostawiaj palącego się kominka bez nadzoru. Wychodząc z domu, zgaś płomień świeczki.
- Zapewnij dobrą wentylację pomieszczenia. Przed i po warto wywietrzyć pokój.
- Do podgrzewania stosuj dobrej jakości podgrzewacze, które nie dymią i nie spalają się zbyt szybko.
- Używaj dobrej jakości, sprawdzonych olejków eterycznych i zapachowych.
- Trzymaj olejki i podgrzewacze z dala od małych dzieci i zwierząt. Olejki są łatwopalne, dlatego zachowaj szczególną ostrożność podczas dodawania ich do kominka.
- Obserwuj swoją reakcję na zapachy unoszące się z kominka. W razie podrażnienia oczu lub skóry zgaś świeczkę, przepłucz skórę i oczy wodą, przewietrz pomieszczenie. W razie jakiegokolwiek uczulenia na olejki nie używaj ich w kominku.
- Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży i małe dzieci. Nie wszystkie olejki będą działały dla nich korzystnie.
Jest wiele zalet używania kominka zapachowego, dlatego warto używać go poprawnie, by móc cieszyć się jego efektami. Przyjemny zapach unoszący się z rozgrzanego wosku czy olejku może wprawić nas w dobry nastój i pomóc w odpoczynku po cały dniu pracy.
Aby w pełni cieszyć się z kominka, warto dowiedzieć się “Jak wybrać najlepszy kominek zapachowy?”.