SKLEP DLA MIŁOŚNIKÓW OGRODU I PIĘKNYCH DEKORACJI

Nawożenie róż w ogrodzie i donicy – kiedy i czym nawozić róże?

Jesteś amatorem różanych krzewów? Podobają Ci się, ale nie wiesz, jak je prawidłowo pielęgnować? W tym wpisie poznasz zasady nawożenia róż nawozami naturalnymi i mineralnymi. Dowiesz się kiedy i czym nawozić róże, by bujnie rosły i kwitły.

Marzeniem każdego ogrodnika uprawiającego te piękne i wymagające kwiaty są bujne, zielone liście i wybarwione, okazałe kwiaty. Aby to osiągnąć, ogrodnicy od wieków sięgają po różnego rodzaju nawozy, które są w stanie zaspokoić potrzeby pokarmowe róż. 

Kluczem do prawidłowego nawożenia róż jest zasobność gleby, stanowisko, znajomość terminów, rodzajów nawozów, dawkowanie. Niezależnie od tego czy są to róże rabatowe, wielkokwiatowe, pienne czy pnące, wymagają odpowiedniego nawożenia, cięcia i ochrony przed szkodnikami i chorobami. Dobrze zaopatrzone w składniki pokarmowe są zdrowsze i mniej podatne na choroby i szkodniki. 

Kiedy nawozić róże w ogrodzie? 

Można wyróżnić kilka terminów, w których nawożenie jest szczególnie istotne:

  1. Sadzenie do gleby lub do donicy – jesienią lub wiosną
  2. Wczesna wiosna po ruszeniu wegetacji
  3. Pełnia kwitnienia
  4. Jesień – przygotowanie do zimy
  5. Nawożenie w doniczkach i na balkonie

1. Nawożenie sadzonek z odkrytym korzeniem lub w donicach

Przygotowany pod sadzenie dołek możemy zaprawić obornikiem granulowanym (np. bydlęcym) lub nawozem mineralnym otoczkowanym. Nawóz należy dokładnie zmieszać z glebą a po posadzeniu obficie podlać. Jeśli gleba jest wystarczająco żyzna, nie ma konieczności dodatkowego nawożenia przy sadzeniu. Jeśli gleba jest lekka (piaszczysta), warto do dołka dodać kompost. 

2a. Wiosenne nawożenie róż po posadzeniu 

Pierwsze wiosenne nawożenie róż po sadzeniu jesiennym można wykonać najwcześniej późną wiosną (w maju). Przed tym krzewy powinny dobrze się ukorzenić. Jeśli róże sadziliśmy wiosną i dodaliśmy obornik lub nawóz długo działający, nie powinniśmy ich w danym sezonie dodatkowo dokarmiać. 

2b. Wiosenne nawożenie róż rosnących

Krzewy, które rosną w danym miejscu kolejny rok, zaczynamy nawozić wczesną wiosną, po ustaniu mrozów i gdy zaczynają pojawiać się pąki. Zazwyczaj jest to koniec marca i kwiecień. W tym czasie możemy zastosować pierwsze nawożenie mineralne lub organiczne (obornik). Nawożenie róż po zimie jest bardzo ważne, gdyż zaspokaja wysokie zapotrzebowanie róż na składniki pokarmowe w okresie startu i intensywnego wzrostu.

Wiosną stosujemy także mineralne nawozy długo działające (typu osmocote). Uwalnia on stopniowo składniki pokarmowe przez okres 6-9 miesięcy.  

3. Nawożenie w pełni kwitnienia

Drugie nawożenie można wykonać w trakcie kwitnienia tj. w czerwcu/lipcu (jeśli nie stosowaliśmy nawozu długo działającego wiosną). Uzupełnia ono pobrane przez krzew składniki pokarmowe, wspomaga zawiązywanie kolejnych pąków i liści, a tym samym przedłuża kwitnienia. Możemy użyć obornika granulowanego i/lub nawozu mineralnego w granulkach (lub w płynie).

4. Nawożenie róż po kwitnieniu

Trzecią dawkę możemy zastosować po pierwszym kwitnieniu, aby wzmocnić krzewy i pobudzić je do ponownego kwitnienia. 

5. Nawożenie róż jesienią

Ostatnią dawkę nawozu można zastosować końcem lata lub początkiem jesieni (wrzesień/październik). Nawożenie jesienne ma na celu przygotowanie roślin do zimowania. Należy używać nawozów o małej zawartości azotu, za to z wyższą dawką fosforu i potasu. Nie powinny one pobudzać nowych pędów do wzrostu, które powinny zdrewnieć przed zimą. Można stosować kompost i obornik granulowany albo nawozy przeznaczone do jesiennego nawożenia krzewów.

W zależności od zasobności gleby i wielkości krzewu możemy zastosować 2-3 nawożenia w całym sezonie. Najważniejsze jest nawożenie wiosenne. Kolejne możemy stosować w razie potrzeby i możliwości. Nie ma konieczności nawożenia jesiennego, jeśli krzewy są zdrowe i silne. 

Błędy w nawożeniu róż

  1. Zbyt wczesne nawożenie dopiero posadzonych róż, które nie zdążyły się jeszcze dobrze ukorzenić.
  2. Zbyt duża dawka nawozu zastosowana w jednym czasie
  3. Zbyt późne nawożenie jesienne
  4. Pozostawienie nawozu na wierzchu i niezmieszanie go z glebą

Czym nawozić róże?

Nawozy organiczne – naturalne 

Naturalnym nawozem dla róż jest obornik granulowany np. bydlęcy. Możemy go stosować bezpiecznie 2-3 razy w sezonie. Naturalnym wyborem będzie także kompost, który uzupełnia glebę z próchnicę. Możemy nim obkładać krzewy dookoła, najlepiej wiosną i jesienią. Do zasilania róż możemy wykorzystać także gnojówki roślinne np. gnojówkę z pokrzyw lub żywokostu, a także mączkę rogową czy bazaltową.

Nawozy mineralne długo działające

Dzięki specjalnej formule granulki uwalniają składniki pokarmowe przez cały sezon od wiosny do jesieni. Wystarczy jedna dawka wiosną, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Granule powinniśmy dobrze zmieszać z glebą, aby nie wysychały i miały dostęp do wilgotnego podłoża, do którego będą uwalniać składniki pokarmowe. 

Nawóz długo działający do róż i krzewów kwitnących 850g

Nawozy mineralne sypkie

Są to popularne nawozy wieloskładnikowe np. azofoska oraz specjalistyczne nawozy do róż i krzewów kwitnących. Mają postać małych granulek, które rozsypuje się szeroko wokół krzewu i miesza z ziemią (np. grabkami, motyczką).  Nawożenie takie stosujemy 2-3-krotnie w sezonie od wiosny do późnego lata. Ostatnie nawożenie powinno być ograniczone, aby pędy mogły zdrewnieć przed zimą. Wiosną wybieramy nawozy uniwersalne, późną wiosną i latem nawozy z przewagą potasu i fosforu. Nawozy mineralne należy stosować z umiarem i rozwagą. Duże dawki mogą powodować zasolenie podłoża, co wpłynie negatywnie na wzrost roślin (warto wybierać nawozy bezchlorkowe). 

Nawozy mineralne do róż płynne

Łatwe w stosowaniu są nawozy w płynie, które dobrze i szybko rozpuszczają się w wodzie. Są także łatwo przyswajalne przez rośliny. Można je stosować częściej niż sypkie. Wiosną mogą to być nawozy uniwersalne a od początku zawiązywania pąków kwiatowych nawozy do roślin kwitnących, które wspierają bujne kwitnienie.

Nawozy krystaliczne

Nawozy krystaliczne cechuje łatwa w rozpuszczaniu w wodzie forma. Mają skoncentrowaną ilość składników odżywczych i są wydajne. Nie zajmują dużo miejsca. Stosuje się je do podlewania krzewów do kilka tygodni. 

Ważne, aby nie przesadzić z dawką – lepiej dawkować mniej i częściej, aby uniknąć nadmiaru składników i ryzyka chorób.

Nawożenie dolistne

Róże, podobnie jak inne krzewy możemy zasilać w składniki pokarmowe poprzez opryskiwanie ich nawozami dolistnymi. Są to głównie nawozy uniwersalne zawierające komplet składników i mikroelementów. Rośliny zraszamy wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy nie ma ryzyka poparzenia liści. 

Nawożenie róż w donicach 

Różane krzewy uprawiane w donicach mają podobne potrzeby do tych posadzonych w gruncie. Ze względu na ograniczoną ilość gleby w donicy i szybkie wysychanie podłoża, nawożenie powinno być regularne i w mniejszych dawkach. Można stosować nawozy płynne, które łatwo rozpuścić w konewce z wodą i zastosować przy podlewaniu. Mogą to być nawozy przeznaczone do róż lub roślin kwitnących. Należy zwrócić uwagę na zawartość podstawowych składników jak azot, potas i fosfor. Wiosną stosujemy nawozy wieloskładnikowe, pobudzające rośliny do wzrostu i wypuszczania nowych pąków. Na początku kwitnienia i w trakcie stosujemy nawozy z przewagą potasu. 

Róże w donicach możemy także podlewać naturalnymi nawozami np. gnojówką z pokrzyw czy żywokostu. 

Przy sadzeniu róż podłoże w donicy możemy zaprawić obornikiem granulowanym oraz kompostem.

Pamiętajmy, że róże w donicach łatwiej jest przenawozić. Zbyt duża dawka azotu może sprawić, że zamiast ładnie się rozrastać i kwitnąć będą nadmiernie wybujałe, z małą ilością pąków kwiatowych, narażone na atak szkodników np. mszyc, które lubią pojawiać się na młodych, zielonych przyrostach.

Nawożenie róż obornikiem granulowanym

Obornik to sprawdzony nawóz organiczny do róż stosowany od wieków. Zaspokaja ich wysokie potrzeby na podstawowe składniki pokarmowe. Nie zaleca się stosowania świeżego obornika bezpośrednio pod krzewy. Można to zrobić późną jesienią, rozkładając cienką warstwę i przysypać ziemią. Bezpieczniejszy w stosowaniu jest obornik przekompostowany 1-2 letni.  Stosujemy go wiosną lub jesienią. 

Przekompostowany obornik z powodzeniem możemy zastąpić granulowanym. Jest pozbawiony nasion chwastów, jaj i larw szkodników, patogenów. Możemy go stosować wczesną wiosną, w trakcie kwitnienia oraz jesienią. Obornik w zależności od pochodzenia różni się proporcjami składników. Najbardziej popularny jest obornik bydlęcy, o umiarkowanej ilości azotu, fosforu i potasu. Granulowana forma ułatwia dawkowanie i stosowanie – wystarczy rozsypać obornik wokół krzewu i  przegrabić z ziemią. Nie zaleca się użycia obornika kurzego, ponieważ ma zbyt dużą dawkę azotu.

Obornik bydlęcy granulowany worek 8 litrów Sumin

Podsumowanie – jak skutecznie nawozić róże?

Choć nawożenie to tylko jeden z elementów pielęgnacji róż, nie można o nim zapomnieć. Oprócz doboru stanowiska, prawidłowego cięcia, wpływa istotnie na zdrowy wzrost i obfite kwitnienie krzewów. Warto pamiętać, aby:

  • Nawozić krzewy regularnie (przynajmniej raz w roku wiosną)
  • Uważać z dawkami, aby nie zaszkodzić krzewom
  • Reagować szybko w razie niedoborów, uzupełniając składniki odżywcze
  • Nawozić w odpowiednich terminach
  • Dbać o nawożenie róż w doniczkach co 2-3 tygodnie w mniejszych ilościach
  • Użyźniać glebę obornikiem lub kompostem

Pomimo wielu trudności uprawa róż może być ekscytującym wyzwaniem. Z czasem uczymy się jak dbać o róże, co warto stosować a czego unikać. Pielęgnowane z troską odwdzięczą się bujnym kwitnieniem i zdrowym wyglądem, czego życzymy wszystkim miłośnikom tych cudownych kwiatów.