SKLEP DLA MIŁOŚNIKÓW OGRODU I PIĘKNYCH DEKORACJI

Jak wybrać najlepszy kominek zapachowy?

Jak wygląda i do czego służy kominek zapachowy?

Kominek zapachowy to niewielki przedmiot dekoracyjny, który służy do rozprowadzania przyjemnego zapachu w pomieszczeniach domu. Może składać się z jednej lub kilku części. W górnej części kominka znajduje się miseczka (może być oddzielnym elementem), do której dodajemy aromaty w postaci wosków i olejków. W dolnej części znajduje się otwór na świeczkę typu tealight, która podgrzewa zawartość miseczki, uwalniając z niej zapach.
Kominek zapachowy może być wykonany z różnych materiałów takich jak ceramika, kamień, szkło. Najbardziej popularne i najtańsze są kominki ceramiczne.
Kominki mogą się różnić także wielkością i przeznaczeniem. Warto dobrze dobrać wielkość kominka do przeznaczenia (olejki dodane do wody lub woski zapachowe).

Podgrzewanie wosku czy olejku może się także odbywać bez użycia ognia. Służą do tego kominki zasilane energią elektryczną. Nie będziemy ich jednak opisywać w tym artykule.

Na co zwrócić uwagę wybierając kominek do wosku i olejku?

Materiał

Z uwagi na używanie podgrzewaczy kominki wykonuje się z materiałów odpornych na wysokie temperatury takich jak ceramika, szkło, kamień. Od naszych preferencji zależy, który materiał wybierzemy. Największy wybór kształtów i kolorów znajdziemy wśród kominków ceramicznych. Są one także najłatwiejsze w czyszczeniu i nie są drogie, dlatego można kupić kilka kominków, pasujących do różnych pomieszczeń. Najmniej popularne są kominki szklane.

Wielkość kominka

Na rynku znajdziemy zarówno malutkie kominki jak i całkiem spore. Od wielkości kominka i miseczki zależeć będzie wygoda i sposób jego użytkowania.

Do małego kominka powinniśmy dobrać małe tealighty, których płomień nie będzie przegrzewał zawartości miseczki. Do dużych kominków możemy użyć większych świeczek. Zbyt mały płomień świeczki nie podgrzeje dostatecznie zawartości kominka i zapach nie będzie się dostatecznie roznosił. Najlepiej wybrać kominki w średnim rozmiarze.

Pojemność miseczki kominka

Od pojemności miseczki zależy nieprzerwany czas pracy kominka. Mała i płytka miseczka pomieści małą ilość wody z olejkiem czy małą porcję wosku. Będziemy musieli pamiętać o częstszym dolewaniu wody i olejków. Nie powinniśmy podgrzewać kominka na sucho, gdyż grozi to jego zniszczeniem.

Kształt i kolor kominka zapachowego

Według gustu dobierzmy wygląd i kolor kominka. Spośród wielu wzorów są kominki ażurowe, przez które widać płomień świecy, kominki z osobną miseczką, kominki gładkie i zdobione, kominki w kształcie zwierzątek, świąteczne, w jasnych i ciemnych kolorach. Do wyboru mamy także kominki dwuczęściowe, składające się z metalowego stelaża i nakładanej ceramicznej miseczki (lub kociołka) oraz w obudowie drewnianej.

Czy kominki zapachowe są bezpieczne?

Jeśli zachowamy podstawowe zasady bezpieczeństwa, używanie kominka do aromaterapii w domu czy biurze jest bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Na naszym blogu znajdziesz informacje Jak używać kominka zapachowego.

Bezpieczeństwo używania kominka dotyczy jego ustawienia w pomieszczeniu, wentylacji, użytych olejków i wosków, wyboru świeczki.

Zalety z używania kominka zapachowego

  1. Dzięki nim Twoje wnętrze wypełni przyjemny zapach, który ma moc wpływania na nastrój i samopoczucie.
  2. Migoczący płomień palącej się świecy działa relaksująco i pomaga wyciszyć się po całym dniu pracy.
  3. Kominki mogą być dekoracyjnym elementem wyposażenia wnętrza.
  4. Aromaty zawarte w olejkach eterycznych mogą pomagać na wiele dolegliwości np. przy przeziębieniu.
  5. Palący się kominek wraz z przyjemnym zapachem potrafi umilić wspólne spotkania.
  6. Używane w kominku woski np. pszczele mają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka
  7. W kominkach możemy dowolnie łączyć zapachy, tworząc własne kompozycje

Z tych powodów kominki do aromaterapii są coraz chętniej kupowane i używane.

Kominek do wosków a kominek do olejków – czy są różnice?

Większość kominków dostępnych na rynku nadaje się zarówno do olejków jak i wosków. Kominki do wosków powinny mieć nieco większą i głębszą miseczkę. Powinny też być wyższe, aby tealight nie nagrzewał zbytnio wosku (może zacząć się przypalać i dymić). Wosk ma wyższą temperaturę od parującej wody i ceramiczny kominek może pęknąć. Kominki na olejki wkraplane do wody mogą mieć płytsze wgłębienie, choć za małe będzie wymagało częstego dolewania wody. Typowymi kominkami do olejków są kominki w kształcie kociołka. Budowa pojemniczka sprawia, że usuwanie zużytego wosku może być trudniejsze. Nie jest jednak niemożliwe.

Praktycznym rozwiązaniem jest posiadanie oddzielnych kominków do wosków i olejków. Usunięcie wosku jest trudniejsze i może zniechęcić przed użyciem olejków dodawanych do wody. Z kolei użycie wosków po olejkach wymaga dokładnego osuszenia miseczki z pozostałości wody. Nigdy nie dolewajmy wody do wosku.

Wybór najlepszego kominka zapachowego powinien uwzględniać jego przeznaczenie oraz nasze preferencje estetyczne. Przed zakupem warto ocenić jakość wykonania, głębokość miseczki i wybrać wielkość. Wszystko to wpływa na ostateczne zadowolenie z korzystania z kominka i bezpieczeństwo użytkowania.
Ważne jest także dobranie dobrej jakości olejków, wosków zapachowych i podgrzewaczy. To one będą decydować o aromacie roznoszącym się w pomieszczeniu.