SKLEP DLA MIŁOŚNIKÓW OGRODU

Jak dbać o narzędzia ogrodowe?

Jeśli chcemy zachować nasze narzędzia ogrodnicze w dobrym stanie, powinniśmy o nie regularnie dbać i konserwować. Dobrej jakości narzędzia, wykonane z dobrych materiałów potrafią służyć ogrodnikowi przez wiele lat bez konieczności wymiany na nowe. Poniżej kilka zasad bezpiecznego użytkowania narzędzi i sprzętu ogrodniczego.

Jak dbac o narzedzia ogrodowe Szykowny Ogrod
Podstawowe narzędzia ogrodnicze. Fot. Szykowny Ogród

Dostosuj narzędzia do potrzeb swojego ogrodu

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest używanie narzędzi zgodnie z przeznaczeniem. Każdy sprzęt ma swoją wytrzymałość i nie powinniśmy go używać ponad jego możliwości. Przykładem może być łopatka ogrodowa, którą wykorzystujemy do kopania małych dołków, sadzenia roślin, przesadzania czy nakładania ziemi do donic. Jeśli użyjemy jej do wykopania dużego dołka np. pod duże drzewko, może się złamać lub wygiąć, zwłaszcza jeśli w ogrodzie mamy glebę gliniastą. Na glebie piaszczystej powinna dać sobie radę, choć będzie to dla nas męczące. Podobnie jest z sekatorami i nożycami. Używajmy ich zgodnie z parametrami podanymi na opakowaniu.

Czyść narzędzia regularnie

Drugą ważną zasadą jest czyszczenie narzędzi po pracy. Jeśli nie możemy poświęcić czasu zaraz po skończonej pracy, postarajmy się, chociaż z grubsza usunąć resztki roślin i ziemi. Dzięki temu późniejsze czyszczenie będzie łatwiejsze, a narzędzia nie ulegną zniszczeniu np. przez rdzę.

Przechowuj narzędzia ogrodowe w bezpiecznym miejscu

Trzecią zasadą jest chowanie narzędzi po pracy. Pozostawione w trawie lub na grządce pod wpływem długotrwałej wilgoci mogą ulec zniszczeniu.

Drewno jest materiałem naturalnym, które “pracuje” pod wpływem wilgoci i zmian temperatury. Jest także narażone na działanie grzybów. Także plastik pod wpływem promienie UV będzie blaknąć i kruszeć po dłuższym czasie, przez co może złamać się przy pracy. Z kolei części metalowe pod wpływem wilgoci, nieczyszczone mogą rdzewieć.

W przypadku metalowych taczek, które używamy często, warto pamiętać o ich opróżnianiu i pozostawianiu w takiej pozycji, aby woda po deszczu nie pozostawała w misie. Jeśli jest taka możliwość, warto je umieścić w garażu, szopie lub oprzeć o zewnętrzną cześć budynku.

Jak przechowywać narzędzia ogrodowe po sezonie?

Czwartą zasadą dotyczącą dbania o narzędzia i sprzęt ogrodniczy jest dobre przechowywanie po użyciu i w okresie zimy. W ogrodzie może to być domek gospodarczy, szklarnia, szopa, garaż lub pomieszczenie w budynku. Na balkonie i tarasie narzędzia możemy przechowywać w plastikowej skrzyni z pokrywą, chroniącej przed wilgocią. Wszelkiego rodzaju nawozy, środki ochrony roślin, środki na szkodniki powinniśmy przechowywać w suchym miejscu z dala od małych dzieci i zwierząt.

Jak czyścić narzędzia i sprzęt ogrodniczy?

Większość narzędzi ogrodowych ma kontakt z ziemią, dlatego czyścimy je mechanicznie. Motyczki, grabie, szpadle, widły, pazurki, które są wykonane w większości z metalu najłatwiej umyć w pojemniku z wodą lub bezpośrednio z węża ogrodniczego. Dla mniejszego zużycia wody polecamy użycie np. wiaderka. Po usunięciu większych kawałków ziemi, przyklejonych do części roboczej (np. nożykiem ogrodowym, drucianą szczotką lub drewnianym patykiem) myjemy je szczotką lub gąbką. Do wody możemy dodać trochę mydła potasowego. Także wszelkiego rodzaju łopatki i narzędzia plastikowe możemy umyć wodą. Po umyciu pozostawiamy je do wyschnięcia i chowamy do następnego użycia. Szczególną uwagę warto poświęcić narzędziom z drewnianymi rączkami. Je także możemy myć wodą, ale nie zostawiajmy ich w niej na dłużej np. na noc. W razie powstania zadziorów drewniane uchwyty możemy przeszlifować papierem ściernym.

Małe narzędzia ręczne możemy po myciu wytrzeć do sucha bawełnianą szmatką i od razu schować.

Metalowe części motyczek, szpadli, siekier, które pokryły się rdzą, możemy wyczyścić papierem ściernym lub szczotką drucianą.

Narzędzia, które posiadają ostre krawędzie np. motyczki, szpadle, warto po myciu naostrzyć osełką, pilnikiem lub szlifierką.

Wszelkiego rodzaju opryskiwacze powinniśmy bezpiecznie opróżnić i umyć wnętrze zbiornika czystą wodą z dodatkiem mydła potasowego, przepłukując jednocześnie lance. Osuszamy wnętrze lancy powietrzem i otwieramy celem wyschnięcia. W razie potrzeby wymieniamy plastikowe końcówki, które mogą zatykać przepływ cieczy. Opryskiwacze warto przechowywać w suchym pomieszczeniu, w dodatniej temperaturze, aby uniknąć niszczenia gumowych uszczelek.

Jak wyczyścić sekator lub nożyce ogrodnicze?

Utrzymanie sekatora w czystości to jeden z warunków jego dobrej pracy. Nie wystarczy go jednak umyć w wodzie jak motyczki czy grabek. Na jego ostrzach tnących zbierają się soki roślin i żywica, które trudno usunąć zwykłym myciem. Dlatego przydadzą się specjalne środki takie jak spray do czyszczenia sekatorów, które pomogą usunąć brud i resztki roślin. Po wyczyszczeniu warto naostrzyć sekator specjalną osełką, a następnie nasmarować jego części ruchome. Na koniec warto wspomnieć o dezynfekcji ostrzy np. alkoholem (spirytus, denaturat). Zapobiegnie to przenoszeniu się chorób na zdrowe rośliny.

Konserwacja narzędzi ogrodniczych przed sezonem zimowym

Konserwację narzędzi i sprzętu ogrodniczego powinniśmy przeprowadzić na koniec sezonu ogrodniczego, a także według potrzeby w trakcie (np. sekatory warto konserwować częściej).

Po wstępnym przeglądzie sprzętu warto naprawić te, które mogą nam jeszcze posłużyć. Warto wymienić złamane rączki motyczek, grabi, dorobić sznurki dla łatwiejszego przechowywania (zawieszenia), dokupić brakujące elementy, śrubki. Warto sprawdzić, czy kable i wtyczki kosiarek, nożyc i innych sprzętów elektrycznych nie są uszkodzone. W razie wątpliwości powierzmy naprawę fachowcom. Baterie narzędzi ogrodowych warto naładować do pełna i schować w suche i bezpieczne miejsce np. w domu.

Kolejną rzeczą do zrobienia jest porządne umycie narzędzi i konserwacja. Szpadle, motyczki, łopatki z metalową częścią roboczą możemy naoliwić. Przed zimą warto także naostrzyć wszelkiego rodzaju sekatory, nożyce, noże kosiarek, łańcuchy, motyczki i szpadle, aby były gotowe do pracy wiosną. Jeśli nie musimy, nie zostawiajmy czyszczenia i konserwacji narzędzi na wiosnę. Pozostawione brudne i zawilgocone w kącie ogrodu czy garażu mogą zacząć rdzewieć i niszczeć.

Warto poświęcić trochę czasu na dbanie o nasze narzędzia ogrodnicze, aby służyły nam jak najdłużej. Dzięki nim nasza praca jest łatwiejsza i przyjemniejsza a ogród zadbany.