Szukasz naturalnego produktu do nawożenia warzyw, owoców, ziół i kwiatów w swoim ogrodzie? Jednym z nich jest obornik zwierzęcy w postaci granulek, znany od lat wielu ogrodnikom amatorom i nie tylko. W tym krótkim przewodniku dowiesz się kiedy warto stosować obornik, jak stosować, w jakim terminie i do jakich roślin, aby nawożenie przyniosło zamierzony efekt.
Co to jest obornik granulowany?
Obornik granulowany zwany również “złotem ogrodników” to naturalny nawóz powstały najczęściej z obornika bydlęcego, kurzego, owczego, końskiego, świńskiego, który został poddany suszeniu i granulacji. Dzięki formie granulatu łatwo go stosować, transportować i przechowywać. Można go kupić w foliowych torbach lub plastikowych pojemnikach. Obornik granulowany różni się składem i właściwościami w zależności od zwierzęcia, od którego pochodzi.
Obornik granulowany bydlęcy
Jeden z najbardziej popularnych oborników w postaci granul. Uniwersalny, nadaje się na większość gleb i dla wielu roślin uprawnych, a także trawników. Nie zawiera zbyt dużej ilości azotu, dlatego nie ma ryzyka przenawożenia.
Obornik granulowany kurzy (kurzak)
Pochodzi z hodowli drobiu. Jest mocniejszy od innych oborników, dzięki wyższej zawartości azotu i fosforu. Zbyt duża dawka może powodować poparzenia młodych roślin. Należy dobrze zmieszać go z glebą lub przykryć warstwą podłoża przed posadzeniem rozsady. Nadaje się do nawożenia roślin o dużych wymaganiach pokarmowych np. pomidorów, dyni, cukinii.
Obornik granulowany owczy
Pochodzi z hodowli owiec. Nadaje się do nawożenia upraw warzyw, kwiatów i drzewek owocowych. Zawiera sporo azotu i potasu. Sprawdzi się na glebach lekkich, dzięki zawartości kwasów humusowych.
Obornik granulowany koński
Wieloskładnikowy nawóz, podobny w składzie do obornika bydlęcego o wyższej zawartości potasu. Z reguły ma mniej intensywny zapach. Nadaje się na gleby ciężkie i gliniaste do nawożenia warzyw, krzewów i drzewek.
Obornik granulowany świński
To bogaty w składniki pokarmowe naturalny nawóz do zastosowania w uprawie wielu różnych roślin w ogrodach. Ma wyższą zawartość fosforu w porównaniu do bydlęcego i końskiego.
Na jakie gleby można stosować obornik granulowany?
Ten naturalny nawóz nadaje się zarówno na gleby lekkie (piaszczyste) jak i ciężkie. Nie stosujemy go na glebach okresowo lub stale zalewanych, zamarzniętych i pokrytych śniegiem. Nie stosujemy go w okresie zimy od końca listopada do końca lutego.
Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami żyznej gleby w ogrodzie i stosujemy regularnie np. kompost obornik można stosować jedynie do dołków pod sadzenie rozsad roślin wymagających, jak dynie, pomidory.
Zalety obornika granulowanego
- mniej intensywny zapach niż świeży
- wysoka koncentracja składników pokarmowych
- łatwy w aplikacji
- nie zawiera patogenów, larw i chwastów
- łatwy w transporcie
- prosty do przechowywania, zajmuje mniej miejsca
- łatwy do kupienia w sklepach ogrodniczych i marketach
- nie wymaga przekopywania, wystarczy zmieszać go z glebą
Kiedy stosować obornik granulowany?
Generalnie, obornik granulowany stosujemy od ruszenia wegetacji wiosną do jesieni. Nie należy go stosować zbyt wcześnie, kiedy rośliny nie wybudziły się z zimowego snu. Pobudzone przez azot do wypuszczenia liści mogą je stracić podczas wiosennych przymrozków. Pierwsze nawożenie obornikiem można przeprowadzić końcem marca i w kwietniu (dotyczy to krzewów, drzewek i trawnika).
Warzywa nawozimy albo w momencie sadzenia rozsady, albo wcześniej przygotowując całą grządkę pod siew (1-3 tygodnie wcześniej).
Na trawnikach obornik granulowany można stosować od marca (kiedy gleba już rozmarzła) do czerwca.
Jesienią możemy zastosować 2-3 dawkę obornika, która wzbogaci słabą glebę po zbiorach, pomoże przezimować roślinom zimującym i przygotuje glebę na wiosnę.
Jak stosować obornik granulowany?
Stosowanie obornika granulowanego jest łatwe i wygodne. Podstawowe zasady, które warto przestrzegać:
- Dawkowanie – ilość obornika granulowanego powinna być dostosowana do rodzaju roślin i wielkości uprawy. Przed zastosowaniem warto zapoznać się z opakowaniem, na którym znajduje się dawka dla poszczególnych grup roślin w ogrodzie. W zależności od producenta obornik pochodzący od tego samego zwierzęcia może się różnić składem i dawkowaniem. Dawkowanie zależne jest też od rodzaju (kurzak, bydlęcy, koński, itp.). Średnio stosujemy 1-2 duże garście pod krzewy i drzewka. Pod rozsadę pomidorów i roślin o dużych potrzebach nawozowych można użyć 100-200g pod każdą sadzonkę (obornik bydlęcy). Na ilość granulatu warto zwrócić uwagę przy nawożeniu obornikiem kurzym z uwagi na znacznie wyższą zawartość azotu i innych składników.
- Rozsiewanie – obornik granulowany należy równomiernie rozprowadzić po powierzchni gleby i zagrabić lub lekko przekopać, aby składniki mogły uwolnić się bezpośrednio do gleby.
- Podlewanie – po nawożeniu dobrze jest podlać glebę, aby obornik szybciej się rozpuścił i zaczął działać.
- Częstotliwość stosowania – w zależności od potrzeb roślin, zasobności gleby w składniki pokarmowe, obornik granulowany można stosować 1-3 razy w sezonie.
Kiedy nawozić obornikiem granulowanym?
Nawożenie obornikiem granulowanym, jest najbardziej efektywne, gdy rośliny wykazują największe zapotrzebowanie na składniki odżywcze, czyli w okresie intensywnego wzrostu.
- W przypadku roślin ozdobnych i warzyw – najlepiej nawozić je na początku sezonu, gdy rozpoczynają aktywny wzrost oraz w fazie owocowania.
- Uprawy wieloletnie – można stosować obornik granulowany raz w roku wiosną lub większą dawkę raz na 2-3 lata, aby użyźnić gleby.
- Rośliny kwasolubne – takie jak rododendrony czy azalie, preferują glebę o odczynie kwaśnym, dlatego w ich przypadku należy zachować ostrożność z dawkowaniem przy nawożeniu obornikiem granulowanym, który ma odczyn obojętny do lekko zasadowego.
Jakie rośliny nawozić obornikiem granulowanym?
Obornik granulowany to uniwersalny nawóz, który można stosować do niemal wszystkich roślin uprawianych w przydomowych ogrodach. Szczególnie korzystny jest dla:
- warzyw – pomidorów, papryki, bakłażanów, cukinii, dyni, melonów, batatów, ziemniaków, marchwi, buraków i innych warzyw korzeniowych (pod rośliny korzeniowe nawożenie warto przeprowadzić nieco wcześniej, nie przed samym siewem).
- roślin ozdobnych – róż, piwonii, wielu bylin, budlei, lilaków, jaśminowców, krzewów zimozielonych
- drzew i krzewów owocowych – jabłoni, gruszy, czereśni, wiśni, brzoskwini, malin, porzeczek, truskawek i poziomek.
- trawników – obornik granulowany poprawia żyzność gleby, co wpływa na kondycję trawy i przyspiesza jej wzrost.
Warto pamiętać, że nadmiar azotu prowadzić do nadmiernego wzrostu części zielonych, co może osłabiać rośliny i sprzyjać występowaniu chorób i szkodników, dlatego ważne jest przestrzeganie zalecanych dawek.
Jakich roślin nie nawozić obornikiem granulowanym?
Nawożenia obornikiem nie potrzebują cebula, por oraz groch, fasola, bób, które same wiążą azot z powietrza. Z uwagi na lekko zasadowe pH niektórych oborników, nie zaleca się stosowania dużych dawek pod rośliny kwasolubne jak borówki, azalie, rododendrony, lawendę. Nawożenie obornikiem nie jest także zalecane w przypadku roślin o małych wymaganiach pokarmowych jak niektóre zioła (tymianek, rozmaryn, szałwia).
Obornikiem nie warto nawozić wiosennych upraw sałaty, rzodkiewki.
Jak przechowywać obornik granulowany?
Nawóz ten najlepiej przechowywać w oryginalnym opakowaniu, szczelnie zamkniętym, bez dostępu wilgoci. Trzymamy go z dala od dzieci i zwierząt domowych, karm i pasz dla zwierząt, produktów spożywczych.
Podsumowanie
Obornik granulowany to skuteczny i wygodny sposób na nawożenie roślin w przydomowych ogrodach, donicach na balkonach i tarasach, a nawet w domu. Sprawdza się od wielu lat i w wielu popularnych uprawach jak uprawa pomidora, papryki, dyni i cukinii, czyli warzyw o dużych wymaganiach pokarmowych. Użyźnia słabą glebę w sposób naturalny i bezpieczny i umożliwia bujny wzrost roślin.
W naszej ofercie znajdziesz granulowany obornik bydlęcy, który zawiera bezpieczną dla większości roślin dawkę składników pokarmowych.